Kategoriat
Kerro kaverille
Julkaistu 4.04.2019 kategoriassa Uutiset
Verven Työkykystudio 3.4.
Yrittäjyys työkyvyn haastetilanteissa – Ammatillisesta kuntoutuksesta ja yritysvalmennuksesta tukea yrittäjille ja yrittäjyyttä harkitseville
Mitä tukea on tarjolla, jos yrittäjä joutuu pitkälle sairauslomalle ja ehkä pysyvästikin pohtimaan mahdollisuuksia toimia yrittäjänä? Entä mitä apua on saatavilla yrittäjyyttä harkitsevalle, jos työkyky on alentunut omaan palkkatyöhön?
Verven huhtikuun työkykystudion aiheena oli, miten ammatillisella kuntoutuksella voidaan tukea yrittäjyyttä, kun terveydentilassa on tapahtunut muutoksia joko sairauden tai tapaturman seurauksena. Aiheesta ovat studiossa keskustelemassa Verven työeläkekuntoutuksen palveluvastaava Saara Haapala, yritysvalmentaja Anja-Riitta Kierikka ja asiakkuusjohtaja Juha Mikkola.
Työkykystudio on Verven lanseeraama ajankohtaisohjelma, jossa keskustellaan työkykyyn liittyvistä päivänpolttavista aiheista.
Kerro kaverille